Pobednik 37. Festivala mladih pesnika je Ana Ogrizović iz Beograda. Ovu odluku doneo je petočlani žiri u sastavu: Vlasta Mladenović, predsednik, Miloš Petković, Jovica Tišma, Goran Maksimović i Obren Ristić, članovi. U obrazloženju žirija koje je saopštio predsednik Vlasta Mladenović, ističe se da su Anine pesme celovite i poetički, estetički i stilski ujednačene , što je dobar izvor za buduću knjigu.
Pobedniku festivala pripada nagrada u vidu izdanja prve knjige pesama, a od prošle godine laureat Festivala mladih pesnika stiče pravo učešća na manifestaciji „Smederevska pesnička jesen“, koja se u oktobru održava u Smederevu.
Ani će nagrada biti uručena naknadno jer iz opravdanih razloga nije bila u mogućnosti da dođe u Zaječar. Prisutni finalisti su pre proglašenja pobednika govorili stihove iz svojih pesama. Uručene su im i zahvalnice za učešće na festivalu.
Na ovogodišnji konkurs svoje radove poslalo je 14 mladih pesnika do 30 godina starosti. Žiri je odabrao cikluse pesama sedmoro finalista iz Srbije i Italije, jer jedna od finalistkinja, Marija Zdravković, živi u Veneciji. Osim Ane i Marije finaliti su i: Tatjana Stefanović iz Paraćina, Uglješa Nikodijević iz Zaječara, Radovan Sinđelić iz Šapca, Sanjin Gičević iz Sjenice i Jana Andrić iz Beograda.
Memorijalna nagrada „Sergije Lajković“, koja se dodeljuje za izuzetan doprinos afirmaciji književnog stvralaštva mladih ove godine je dodeljena časopisu „Istok“ iz Knjaževca. Zbog učešća na Festivalu poezije mladih u Vrbasu, nagradu je dan ranije primio glavni i odgovorni urednik časopisa Obren Ristić.
Dodeli nagrada predhodila je promocija knjige „Dve tačke“ Marije Živković iz Zaječara, pobednice prošlogodišnjeg 36. Festivala mladih pesnika. O knjizi je pored autorke govorio profesor Stevan D. Jovanović, koji je naglasio:
„Dve tačke Marije Živković poseduju dva kraja i dva početka. Ako ih ne ukrstimo dobijamo rečeno, a ako ih ukrstimo, što je logično, jer početak teži kraju, a kraj početku, kako smo naučili, ipak dobijamo tačku sa kraja knjige kod koje se sve nastavlja. A kako se nastavlja? Ako se vratimo početku saznaćemo snagama umnim, uz jednu jedinu radnju, onu iz ljubavi.“
Tokom poslednjeg festivalskog dana priređen je program ,,Razgovor sa pesnikom” posvećen stvaralaštvu Saše Skaluševića Skaleta, pesnika iz Negotina, urednika časopisa „Buktinja“. Sa njim je razgovarao Predrag Milojević, pisac i urednik, vlasnik izdavačke kuće „Presing“.
Interesovanje za ovogodišnji „Mladi maj“ bilo je izuzetno, a za pojedine programe, galerija pozorišnog muzeja bila je pretesna da primi sve zainteresovane posetioce, uglavnom mlade. Najviše interesovanja bilo je za promociju knjige „Dve tačke“ Marije Živković u izdanju Ustanove Narodno pozorište Timočke Krajine-Centar za kuturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara, koja je i organizator veoma uspešnog Festivala. Pokrovitelji su Ministarstvo kulture Republike Srbije i Grad Zaječar.
Program 37. Festivala mladih pesnika “Mladi maj”, nastavljen je trećeg dana u Pozorišnom muzeju u Zaječaru “Tribinom o Festivalima mladih pesnika”. Govorili su predstavnici Smederevske pesničke jeseni, Miiljana Guberinić I Jovica Tišma, Festivala kulture mladih Кnjaževca Obren Ristić i Festivala mladih pesnika Zaječara Vlasta Mladenović.
U okviru programa ,,FunZine” predstavljeni su radovi učenika zaječarskih osnovnih i srednjih škola.
O timočkim korifejima Adamu Puslojiću I Tomislavu Mijoviću, koji su nas nažalost napustili, govorili su pesnici Bratislav R. Milanović, Živko Nikolić, Milan Lukić i Vlasta Mladenović.
Potom je predstavljen književni časopis “Istok” o kome je govorio Obren Ristić, glavni i odgovorni urednik.
Na kraju, u okviru programa ,,Pesnički tragovi Zaječara”predstavljena je panorame savremenog pesničkog stvaralaštva u Zaječaru. Govorili su Živko Nikolić i Miloš Petković, a stihove su čitali autori zastupljeni u panorami, među kojima Nebojša Simeonović, Stevan D. Jovanović, Stefan Cokić i dr.
Festival poezije “Mladi maj”, 37. po redu, nastavljen je juče, tokom popodneva i večeri, bogatim programom u Pozorišnom muzeju u Zaječaru.
Održana je promocija knjige pesama “Plava meduza” Bratislav R. Milanovića, o kojoj su pored autora govorili Milan Lukić I Vlasta Maldenović.
Pesnička manifestacija nastavljena je predstavljanjem manifestacije “Smederevska pesnička jesen”,
promocijom edicija „Meridijani“, „Zlatni ključ“ i „Кljučić“ o kojima su govorili Miljan Guberinić i Jovica Tišma
Potom je predstavljena izdavačka kuća ENКLAVA. Na promociji su govorili Zvonko Кaranović, urednik i Lazar Prendović i Maša Živković.
U okviru programa “ Poezija, prevodnica” prevodilac Predrag Crnković predstavio je savremenu dansku poeziju.
Organizator manifestacije je Ustanova Narodno pozorište Timočke Krajine-Centar za kulturu ,,Zoran Radmilović”, a pokrovitelji Ministarstvo kulture Republike Srbije i Grad Zaječar.
Festival poezije “Mladi Maj” nastavljen je danas gostovanjem pesnika Jovice Tišme u osnovnoj školi “Desanka Maksimović” u Zaječaru. Za sajt Pozorišta ovaj pisac za decu istakao je da je čitanje
mnogo važnije od gledanja televizije iz prostog razloga što pokreće maštu.
,,Mislim da je mnogo važna književnost za decu, poezija posebno, jer poezija je put ka istini. Proza vam priča priču, poezija vam donosi emociju. Ako decu u detinjstvu naučimo da vole poeziju, a deca je imaju u sebi, ako ih samo podstičemo da pevaju i da se igraju oni će zavoleti i poeziju.
Zahvaljujući piscima za decu, pisci za odrasle imaju čitaoce”.
U punoj galeriji Pozorišnog muzeja u Zaječaru sinoć je svečano otvaren 37. Festival „Mladi maj”. Uz prigodan poetsko- muzički program, Festival je otvorio Jovica Tišma, književnik iz Smedereva, jedan od prvih mladomajaca, dok su za poetsko-muzičke ilustracije bili zaduženi Zaječarci: Boris Živulović, Nikola Milošević, Mihailo Ivković, David Nedeljković i Magdalena Vulović, predvođeni profesorom Stevanom D. Jovanovićem.
Jovica je istakao da ga je obradovao poziv da otvori ovogodišnji Festival, jer je to za njega ogromna čast I naglasio:
“Obradovalo me je što je festival vraćeno nekadašnje ime „Mladi maj”, koje je, usuđujem se da tvrdim, najpoetičnije ime jednog pesničkog festival, za koje znam.”
U Pozorišnom muzeju okupio se veliki broj mladih Zaječaraca koji su uživali u Jovičnim katrenima i citatima pesnika i filozofa o poeziji, a naročito u kompozicijama navedenih učesnika programa. Osim pesama nekadašnje grupe “VIS Novi svet”, izvedene s i autorske kompozicije Magdalene Vulović, učenice 7. Razreda OŠ “Desanka Maksimović”.
Festival mladih pesnika nastao je na temeljima multimedijalne manifestacije umetničkog stvaralaštva mladih, pod nazivom „Mladi maj, koja je krajem sedamdesetih godina prošlog veka zamrla. U nameri da nastavi kontinuitet afirmacije poetskog stvaralaštva mladih, Dom omladine Zaječar je 1989. godine obnovio ovu manifestaciju u formi Festivala mladih pesnika pod istim nazivom. Posle prekida 1999. godine, Festival je 2002. godine ponovo obnovljen pod nazivom Festival mladih pesnika „Dani poezije“. Od ove godine manifestaciji je vraćen stari naziv “Mladi maj”.
Počev od 1989. godine, ova manifestacija ima takmičarski karakter a pravo učešća na konkursu imaju mladi pesnici starosti do 30 godina koji stvaraju na srpskom jeziku. Pobedniku Festivala, po oceni Stručnog žirija, pripada nagrada u vidu izdanja prve knjige pesama a 2005. godine, ustanovljena je I Memorijalna nagrada Sergije Lajković koja se dodeljuje istaknutim ličnostima, ustanovama, izdavačkim kućama, časopisima, štampanim I elektronskim medijima za poseban doprinos afirmaciji književnog stvaralaštva mladih.
Svečanom otvranju festivala, sinoć je predhodila promocija divnog romana književnice Laure Barne „Sve moje sestre“ koji govori o našem velikom književniku Rastku Petroviću. Knjiga je predstavljena u okviru programa: “Poezija, traganja.”.
U Pozorišnom muzeju u Zaječaru danas je promovisan tematski broj časopisa “Razvitak” koji je posvećen Adamu Puslojiću, kao uvertira u 37. Festival mladih pesnika “Mladi maj”, koji će trajati do subote 27. maja.
Vladimir Đuričić, direktor Ustanove Narodno poyorište Timočke Krajine-centar za kulturu “Zoran Radmilović” je pozdravlio prisutne i zahvalio gostima iz Beograda, Negotina i drugih gradova što su se okupili na promociji 266. broja časopisa “Razvitak”, koji je posvećen velikanu pisane reči, pesniku i prevodiocu, velikom književniku, gospodinu Adamu Puslojiću, koji nas je napustio prošle godine i ostavio iza sebe prazninu koja se teško može popuniti. Đuričić je naglasio da će Adam Puslojić živeti u našim sećanjima i kroz broja pisana dela. On je najavio saradnju sa Adamovom ćerkom , doktorom književnosti Marijom Pusloji, na realizaciji zadužbine koja bi nosila ime Adama Puslojića.
Glavni I odgovorni urednik časopisa “Razvitak” Vlasta Mladenović je istakao da je Adam Puslojić čovek koji je zadužio našu književnost i kulturu a posebno Timočku Krajinu, koju je tematski proslavio u svojoj poeziji i koju je beskrajno voleo.
„Ovaj broj časopisa koncipirao sam ne kao urednik već kao svedok višedecenijskih kulturnih aktivnosti Adama Puslojića. On je pre svega bio izuzetna ličnost, vulkanske, eruptivne energije, svestran i verujte da u tri časopisa ne bih mogao da prikažem sva njegova dela, njegov rad. Adam je debitovao upravo u časopisu Razvitak, eto i simbolike, nakon čega su usledile njegove knjige kao i prevodilački rad, ( preko 80 knjiga iz rumunske književnosti), mnogo dela je preveo sa rumunskog na srpski kao i sa srpskog na rumunski i na taj način izgradio most koji je povezivao srpsku i rumunsku književnost.
Prvi deo časopisa posvećen je njegovoj biografiji. Što se tiče odabira pesama, uglavnom su pesme koje su izazivale posebnu reakciju kod čitalaca, kao i mnoge druge koje su često čitane na književnim večerima. Mada u ovom časopisu najviše je onih koje su tematski vezane za Timočku Кrajinu, kao i pesme koje je on posvećivao određenim ljudima, počev od supruge pa na dalje. Što se tiče književnih osvrta u „Razvitku“ uglavnom su to tekstovi o njegovoj poetici u celini, a ne o pojedinom knjižvnim delima.”
Na promociji tematskoj broja časopisa “Razvitak” stihove Adama Puslojića govorila je njegova ćerka Marija, a o liku i delu velikog pesnika govorili su i negovi prijatelji i saradnici Bratislav Bata Milanović, književnik, Višeslav Živanović, istoričar i pesnik i Bora Dimitrijević, kulturni poslenik. Svoje stihove povećene Adamu Puslojiću, objavljene u 266. Broju „ Razvitka” govorili su Dragoljub Firulović, Bratislav Milanović, Višeslav Živanović i Vlasta Mladenović.
Adam Puslojić je rođen 11. marta 1943. u selu Kobišnici kod Negotina i jedan je od začetnika pesničkog pokreta pod nazivom klokotrizam. Prevodio je sa rumunskog i ruskog jezika, najviše prevodeći rumunskog pesnika Nikitu Staneskua. Tokom sedamdesetih godina dvadesetog veka, bio je u uredništvu časopisa Кnjiževna reč. Bio je počasni član Rumunske akademije od 1995. godine, počasni građanin Negotina, član Srpskog PEN-kluba, član Upravnog odbora Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnih prevodilaca Srbije. Dobirnik je brojnih nagrada I priznanja, kao u zemlji tako i u inostranstvu.
Nastavak 37. Festivala mladih pesnika “Mladi maj” je u 19 časova, promocijom knjige o Rastku Petroviću o kojoj će govoriti Laura Barna, dok je svečano otvaranje festivala zakazano za 20h. Gost je književnik i muzičar Jovica Tišma, dok su za Poetsko-muzičke ilustracije zaduženi: Boris Živulović, Nikola Milošević, Mihailo Ivković, David Nedeljković, Magdalena Vulović i Stevan D. Jovanović.
Program će biti nastavljen 25. i 26. maja gostovanjem pesnika u zaječarskim osnovnim i srednjim školama, promocijom knjiga Bratislava Milanovića i Saše Skaluševića, kao i danske kniževnosti, predstavljanjem časopisa „Enklava“ i Festivala „Smederevska pesnička jesen“ i drugim zaniumljivim sadržajima.
Poslednje festivalske večeri, u subotu 27. maja, biće predstavljena knjiga pesama prošlogodišnje pobednice Marije Živković, a zatim je predviđen nastup ovogodišnjih sedmoro finalista, proglašenje pobednika 37. Festivala i dodela nagrade Sergije Lajković za poseban doprinos i afirmaciju književnost stvaralaštva mladih. Svi programi biće organizovani u Pozorišnom muzeju.
U Pozorišnom muzeju u Zaječaru sutra počinje 37. Festival mladih pesnika „Mladi maj“, koji će trajati do subote 27. maja.
Za 13 časova zakazana je promocija časopisa „Razvitak“ koji je posvećen velikom književniku i prevodiocu Adamu Puslojiću. Nastavak je u 19 časova, programom poezija,traganja: „Sve moje sestre“ promocija knjige o Rastku Petroviću o kojoj će govoriti Laura Barna, dok je svečano otvaranje festivala zakazano za 20h. Gost je književnik i muzičar Jovica Tišma, dok su za Poetsko-muzičke ilustracije zaduženi: Boris Živulović, Nikola Milošević, Mihailo Ivković, David Nedeljković, Magdalena Vulović i Stevan D. Jovanović.
Program će biti nastavljen 25. i 26. maja gostovanjem pesnika u zaječarskim osnovnim i srednjim školama, promocijom knjiga Bratislava Milanovića i Saše Skaluševića, kao i danske kniževnosti, predstavljanjem časopisa „Enklava“ i Festivala „Smederevska pesnička jesen“ i drugim zaniumljivim sadržajima.
Poslednje festivalske večeri, u subotu 27. maja, biće predstavljena knjiga pesama prošlogodišnje pobednice Marije Živković, a zatim je predviđen nastup ovogodišnjih sedmoro finalista, proglašenje pobednika 37. Festivala i dodela nagrade Sergije Lajković za poseban doprinos i afirmaciju književnost stvaralaštva mladih.
Dobro došli!