Premijera 428
Željko Hubač
BLIŽI NEBU
Režija, dizajn scene, izbor muzike: Željko Hubač
Kostim: Gorica Ilić
Realizacija scenografije: Mirko Stokić
Igraju:
Dragutin Jović – Gute: Zoran Karajić k.g.
Trajče Ahmedovski – Trajče Istina: Vujadin Milošević
Agent Prokić: Miloš Tanasković
Bojan Operacija: Gabrijel Bećarević
Prof. Dr. Dimitrije Čortanović: Branislav Mijatović
Avdika: Viktorija Arsić
Dara: Ana Bretšnajder
Maša: Predrag Grbić
Inspicijent/sufler: Marija Ristić
Svetlo: Dragan Marković
Ton: David Nedeljković
Šminka: Aleksandra Marković
Organizator: Miroslav Kamenković
Tehnika: Mirjana Stanojević, Željko Šoršokanović, Boban Simonović, Miodrag Marković, Emir Avdić, Bora Bogdanović, Dušan Purešić
O autoru
Željko Hubač je rođen je u Tuzli, 1967. godine, a odrastao u Zenici i Leskovcu. Kao inženjer elektrotehnike i apsolvent beogradskog Prirodno-matematičkog fakulteta, upisao je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, gde je diplomirao 1996. na odseku Dramaturgija.
Njegovi dramski komadi su do sada 42 puta premijerno izvedeni u profesionalnim pozorištima u Srbiji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Švedskoj, Japanu i Ruskoj Federaciji, a reprizirani više od 1000 puta.
Predstave rađene po njegovim dramama bile su u selekciji više od 40 domaćih i inostranih pozorišnih festivala i osvojile su preko 50 nagrada. Za dramske tekstove nagrađivan je 10 puta u zemlji i inostranstvu. Drame su mu prevođene na engleski, nemački, ruski, bugarski, poljski, švedski i japanski jezik. Objavio je knjigu drama “Bizarno” 2012. godine. Kao dramaturg je radio u značajnim teatrima u Srbiji i regionu, a profesionalno se bavi i pozorišnom režijom. Autor je scenarija većeg broja realizovanih televizijskih emisija, igranih serijala, TV drama i jednog dugometražnog igranog filma.
Pisao je pozorišnu kritiku za dnevni list „Danas“, objavljivao teatrološke eseje u domaćim i inostranim časopisima. Član je srpskih sekcija Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara i teatrologa i Međunarodnog teatarskog instituta. Bavi se i novinarstvom (Danas, RFE, Ludus i dr), osnivač je “Pozorišnih novina” Narodnog pozorišta u Beogradu. Član je NUNS-a.
Bio je urednik izdanja Muzeja pozorišne umetnosti Srbije i pozorišnog časopisa „Teatron“, glavni urednik Izdavačke delatnosti Narodnog pozorišta u Beogradu i dramaturg Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. U periodu od 2014-2018. bio je vršilac dužnosti direktora Drame Narodnog pozorišta u Beogradu, a trenutno je dramaturg tog pozorišta.
O drami
Povodom dosadašnjeg ostvarenog opusa Željka Hubača mogu se izneti dve osnovne tvrdnje: prvo, da je reč o jednom od najprovokativnijih fenomena u savremenom srpskom pozorištu, i drugo, da se taj fenomen u odnosu na dominantne aktuelne tokove srpske dramaturgije pojavljuje kao atraktivan, ubedljiv i dobrodošao – izuzetak. (…) Ozbiljniju dimenziju Hubačevog žanrovskog spektra, drama Bliži nebu reprezentuje na ubeljiv način; međutim, čini se, prema većini dosadašnjih tumačenja, da taj način nije adekvatno sagledan. Bliži nebu jeste, u svom prvom sloju, naturalističko-poetski intonirana drama o ljudima koji su – proterani iz normalnog sveta, ili pobegli iz njega – u prostorima konvencionalno označenim kao „ludnica“ pronašli uporište, utočište, ili priliku za osvetu. Takođe, ni drugi nivo – na kojem autor predočava kako njegovi likovi, Avdika, Gute, Prokič, kao pacijenti neuropsihijatrijske klinike nisu manje normalni od bilo koga izvan klinike – nije osnovni nivo ove „antipoetski“ surove drame. U osnovi sukoba, naime, leži nivo koji „otključava“ lik profesora Čortarovića. Uspevši da u svakome od svojih sabesednika podstakne iluziju kako se izgubljeni, oteti ili protraćeni normalni „život“ može vratiti ne spoznajom, već osvetom i razaranjem, lik profesora se izdiže do nivoa sjajno okarakterisanog, ledenog provincijskog Mefista.
Svetislav Jovanov
Iz pogovora za knjigu drama Željka Hubača “Bizarno”