PETI FESTIVALSKI DAN
Svečanom dodelom nagrada dobitnicima i izvođenjem opere za decu „Crvenkapa“ u čast nagrađenih spuštena je zavesa na 13. Pozorišni festival za decu „ZajeČAR“
Žiri 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, u sastavu Branislav Nedić, predsednik, Biljana Glišić, član i Jelena Ciganović, član, doneo je odluku da predstavu „Pinokio“ Pozorišta „Bora Stanković“ iz Vranja proglasi najboljom na Festivalu. U obrazloženju se kaže:
„Vođen iskusnom autorskom ekipom, ansambl pozorišta iz Vranja donosi originalnu izvedbu „Pinokija”, i usvajajući specifičan stil igre, koristeći ginjol lutke, hrabro i dosledno priređuje pravi pozorišni događaj.“
Nagradu je u primio direktor Pozorišta „Bora Stanković“ Nenad Jović.
Za najbolju glumicu 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, žiri je proglasio Jelenu Filipović za ulogu Lijanine u predstavi „Pinokio“ Pozorišta „Bora Stanković“ iz Vranja.
„Jelena Filipović, na dosledan, artistički način, pravi lik lisice, poigravajući, se, prebacuje rampu i kao “negativac” pronalazi put do publike, pleneći svojim šarmom i doslednošću.“
Za najboljeg glumca 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, žiri je proglasio Filipa Radivojevića za ulogu Princa Mateje u predstavi „Razmaženi princ“ Narodnog pozorišta Leskovac.
„Veštom transformacijom i glumačkim šarmom, uokviruje svoj lik Princa, i postaje primer kako je iskupljenjem i ljubavlju, moguće pobediti ono loše u nama.“
I Jelena i Filip su lično primili nagrade.
Nagrade žirija dobitnicima je uručio predsednik Branislav Nedić koji je u obraćanju publici rekao:
„Poštovana deco, dragi roditelji , ima jedna nezvanična nagrada koja se inače ne dodeljuje ali ja je ovoga puta dodeljujem vama, dragoj deci koja su iz večeri u veče punila ovu salu i sa velikom pažnjom pratila predstave. Prva nagrada ide vama. To je i najbolja nagrada.Drago mi je bilo da budem ovde ovih pet dana, da učestvujem u radu žirija, da gledam predstave i da uživam sa vama. Sama činjenica da ste iz dana u dan punili salu pozorišta pokazuje da je zaječarsko pozorište uradilo pravu stvar organizovanjem ovog festivala i da je to svakako budućnost u koju treba ulagati. Nadam se da će i češće biti ovakvih prilika gde vi kao najmlađi posetioci možete uživati u predstavama baš ovde pod krovom pozorišta „Zoran Radmilović“.
Nagrada publike pripala je predstavi Narodnog pozorišta Leskovac „Razmaženi princ“ Željka Hubača, u režiji Igora Damnjanovića. Nagradu je primio glumac iz predstave Ivan Janković.
Prosečne ocene predstava na osnovu glasova publike koja je svake večeri ocenjivala predstave od 1 do 10:
9,31 – RAZMAŽENI PRINC – tekst: Željko Hubač, reditelj: Igor Damnjanović, produkcija: Narodno pozorište Leskovac
9,13 – VELIКI SVET MALE ZOE – tekst i režija: Aleksandra Đurić, produkcija: Udruženje „Beo-Tim“ Beograd
9,01 – PINOКIO – tekst: Nađa Vasileva Кovačovska i Darko Кovačovski, režija: Darko Кovačovski,
produkcija: Pozorište „Bora Stanković“Vranje
7,50 – NEDOSTAJANJE – dramtizacija i režija: Nikola Zavišić, produkcija: Pozorište lutaka Niš
5,55 – SREBRNI CAR – režija: David Alić, produkcija: Prvo prigradsko pozorište Lazarevac
Festival je zvanično zatvorio selektor Željko Hubač, koji je pored ostalog rekao:
„Sve su smislili od crtanih filmova,mobilnih telefona,igrica da zabave decu ali pozorište još uvek nisu uspeli da pobede. I to vidimo zahvaljujući tome što je sala puna i što vi volite pozorište. Vi ste publika koja će narednih trideset, četrdeset, pedeset, šezdeset, sedamdeset godina, da ste živi zdravi, dolaziti u pozorište i gledati predstave za odrasle ali ja vam garantujem da ćete se sa najvećom radošću sećati ovih trenutaka kad ste bili u pozorištu i gledali upravo ove glumce koji su samo za vas radili predstave za decu. Trinaesti festival „ZajeČAR“ ovim proglašavam završenim“.
U čast nagrađenih na 13. Pozorišnom festival za decu “ZajeČAR” izvedena je zaječarska premijera opere za decu „Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine „Zoran Radmilović“ i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Ovo muzičko-scensko delo bilo je van konkurencije za nagrade, ali je i „Crvenkapu“ ocenjivala publika. Dobila je najviše glasova. Prosečna ocena je 9,81.
Deca i njihovi pratioci su uživali u ovom komadu, iako nisu navikli da gledaju i slušaju operu jer, kako reče Milja Videnovic, profesor klavira u Umetničkoj školi ,,Stevan Mokranjac” u Negotinu, klavirski saradnik u operi za decu “Crvenkapa” : “Opera je oblik pozorista u kome se radnja odvija kroz muziku i pevanje. Uz scenografiju, glumu i kostime, čini umetnički dogadjaj potpunim za gledaoce i slušaoce.”
Magdalena Antić,master muzički umetnik-solo pevač,professor solo pevanja ,kamerne muzike i čitanja solista u Umetničkoj školi “Stevan Mokranjac u Negotinu za pozorišni bilten je rekla da je trebalo mnogo vremena i strpljenja od početne ideje do realizacije ali se isplatilo jer deca su mnogo dobila.
“Kolege i ja smo predano i strpljivo radili, odvajali od svog vremena i bezrezervno davali znanja i iskustva zarad uspešnog projekta i radosti dece. Osim radosti, deca su dobila jedno nezaboravno iskustvo, koje neki ne dobijaju ni u srednjoj a tek u osnovnoj školi, a to je da budu deo jedne opere. Opere, jednog grandioznog muzičko-scenskog oblika, po mom mišljenju vrhunskog u svetu klasične muzike, oblika u kome se stapa orkestarska, horska, solistička muzika i koji je usko, najuže, povezan sa glumom”.Želim dodati da bez podrške Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ u Negotinu i dir. Кsenije Gocić ovaj projekat ne bi bio izvodljiv. Zajedno sa nosiocem autorskih prava Stanojem Jovanovićem su otvorili saradnju sa Narodnim pozorištem Timočke Кrajine „Zoran Radmilović“, čiji je dir. Vladimir Đuričić poslao ne samo scenografiju i kostime, već i svoje radnike, svoju snagu, svoja iskustva sa dečijim predstavama i jedan biser u radu sa decom – glumicu Natašu Petrović, koja je našu decu zaljubila u njihove uloge. Zahvaljujući Domu culture „Stevan Mokranjac“ u Negotinu i dir. Jovanki, Vanji, Stanojević nam je bilo omogućeno višenedeljno uvežbavanje koreografije, režije i glume na daskama velike scene. Hvala svima na poverenju. Na dalje, može biti samo bolje”rekla je Magdalena Antić
Glumica i rukovodilac Dečje scene zaječarskog pozorišta Nataša Petrović koja je bila stručni konsultant za glumu i režiju u operi“Crvenkapa“istakla je da joj je bilo veliko zadovoljstvo da radi sa ovom talentovanom decom
„Rad na operi je malo drugačiji od rada na ostalim predstavama pošto pored glumačkog ima i pevački deo. Ja sam se skoncentrisala na glumački i oni su zaista upijalii, slušali i zapamtili sve što sam im rekla.. Bilo je fenomenalno raditi sa njima“ ,rekla je Nataša Petrović.
Opera za decu “Crvenkapa”
Кompozitor: Petar Jovanović
Tekst i režija: profesori solo pevanja, srpskog jezika, klavira i teoretskih predmeta u Umetničkoj školi „Stevan Mokranjac“ u Negotinu.
Stručni konsultant za glumu i režiju: Nataša Petrović, glumica i rukovodilac Dečje scene zaječarskog teatra.
Scenografija i kostimi: Narodno pozorište Timočke Кrajine „Zoran Radmilović“, Zaječar
Tehnička podrška: Narodno pozorište Timočke Кrajine „Zoran Radmilović“, Zaječar i Dom kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina
Uloge:
CRVENКAPA: Milena Marković, sopran
VUК: Pavle Jovanović, bariton
LOVAC: Srđana Stanković, sopran
BAКA: Anastasija Todorović, sopran
HOR LOVACA:
PRVI GLAS: Anastasija Кračunović, Iva Jablanović, Ivana Boldorac, Teodora Pavlić, Anastasija Ilić, Lana Stojanović, Teodora Nedeljković, Lena Stojanović,
DRUGI GLAS: Anđela Jovanović, Teodora Stojić, Teodora Martinović, Marija Božilović, Petra Živanović, Jelena Popović
Iva Đorđević, Anđela Кadribašić
TREĆI GLAS: Srđana Stanković, Sofija Кosić, Anđelija Čerkasov, Mateja Vojvodanović, Andrea Mladenović, Tijana Marković
Nemanja Jovanović, Bogdan Đorđević
КLAVIR: Milja Videnović, prof. klavira
Danas u podne, izvedena je poslednja predstava u takmičarskoj konkurenciji 13. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”, Udruženja “Beo-Tim” iz Beograda“Veliki svet male Zoe, po tekstu i u režiji Aleksandre Đurić.
Zaječarski mališani imali su priliku da zajedno sa devojčicom Zoe budu na njenom specijalnom mestu, na tavanu njene kuće gde ona mašta, sanjari, plače, smeje se, pleše, gleda u zvezde. I dok se ona muči kako da izađe na kraj sa pubertetom. U pomoć joj pristižu njeni pra baka i pra deka i to iz slike koja je stajala na tavanu mnogo godina. Uz njihovu pomoć mala Zoe pokušava da postane hrabra, da zavoli sebe ali i da ostane to što jeste, tinejdžerka.
Na pitanje koju poruku deci prenosi lik tinejdžerke Zoe, mlada i ambiciozna glumica Tijana Janković kaže da, po njenom mišljenju, lik Zoe nosi poruku mladima da je tinejdžersko doba lepo ma koliko u trenutku delovalo strašno i dramatično. Da mladi moraju malo više da se opuste, da ne gube veru u sebe jer taj će period proći. Da malo više slušaju svoje bake i deke jer se nekada lepo živelo, u vreme kada nije bilo mobilnih telefona i interneta. Takođe se obraća i roditeljima da u ovom žargonski rečeno ludom vremenu, ne zapostave svoje dete, i možda bi baš jedan razgovor doprineo da dete shvati i prihvati neke stvari i iznad svega, da se ne oseti samo.
Pored Tijane Janković u predstavi igraju i Aleksandra Đurić i Petar Mihailović.
Večeras će u 19.00h biti proglašeni pobednici 13. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR“. Najbolju predstavu fetivala, najboljeg glumca i najbolju glumicu izabraće tročlani žiri u sastavu: Branislav Nedić, predsednik, Biljana Glišić, član i Jelena Ciganović, član. I ove godine biće proglašena najbolja predstava po izboru publike koja je svakog dana ocenjivala predstave od 1 do 10.
U čast nagrađenih, biti izvedena premijera opere za decu ,,Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
ČETVRTI FESTIVALSKI DAN
Četvrte takmičarske večeri 13. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR” na sceni zaječarskog teatra izvedena je predstava “Pinokio” pozorišta “Bora Stanković” iz Vranja.Tekst za predstavu napisali su Nađa Vasileva Kovačovska i Darko Kovačovski, koji je i režirao predstavu.
Deca su pomno pratila i aplauzom nagrađivala svaki segment ove, čak i za glumce na sceni, nesvakidašnje lutkarske predstave.Radi se o grand ginjol lutkama, gde je u stvari glumac lutka, tako što nosi masku, a koristi svoje telo.
Prema rečima glumice Kristine Janjić Stojanović(Pinokio), ona i njene kolege nisu se do sada sretali sa ovakvim lukarskim predstavama
“Pinokio je nešto što mislim da vranjsko pozorište drugi put u svojoj istoriji radi. Reditelj Darko Kovačovski iz Sofije, inače poznat po lutkarskim predstavama, je radio sa nama. Susreli smo se sa nečim što do sada nismo imali prilike da radimo ni na akademiji ni uopšte u Vranju. U pitanju su velike lutke, odnosno glave koje su na nama a mi glumci smo lutke . Reditelj je želeo sve vreme da Pinokio bude izveden u jednoj cirkusko-klovnovskoj estetici. Dakle da bude izvedeno sve što je nepravilno u pozorištu. Stalno je govorio da baš ono što nije realno zapravo treba da radimo. Verovali smo mu, vodio nas je kroz sve to i mislim da je rezultat ispao baš kakav je on želeo da bude i dečici se dopalo”, rekla je Kristina.
Jelena Filipović(Lijanina), rekla je pored ostalog da je veliko zadovoljstvo raditi sa ljudima kao što su Darko Kovačovski i njegova žena Nađa, koja je radila scenografiju i kostime.
„Oni zajedno prave te maske. Zajedno su i pisali tekst i veliko je zadovoljstvo raditi sa ljudima koji su baš veliki profesionalci u svom poslu. Sa njima je lako. I kad nemate dodirne tačke s tim, kao što se mi nismo čak ni susreli ni gledali negde u pozorištu tu vrstu lutkarstva, oni su učinili da to ne deluje strašno i teško. Tako da je ovo jedno divno iskustvo i baš me zanima kako će predstava živeti jer smo imali samo premijeru, ovo izvođenje u Zaječaru je zapravo prva repriza.“
U predstavi još igraju: Bojan Jovanović, Žetica Dejanović, Marko Nikolić i Marko Petričević.
Sutra, poslednjeg festivalskog dana, predviđen je dupli program.
U 12.00h na repertoaru je predstava Udruženja Beo Tim Beograd “Veliki svet male Zoe” dok će od 19,00h, u čast nagrađenih, biti izvedena premijera opere za decu ,,Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Operi za decu predhodiće proglašenje pobednika.
Najbolju predstavu fetivala, najboljeg glumca i najbolju glumicu izabraće tročlani žiri u sastavu: Branislav Nedić, predsednik, Biljana Glišić, član i Jelena Ciganović, član. I ove godine biće proglašena najbolja predstava po izboru publike koja svake večeri ocenjuje predstave od 1 do 10.
TREĆI FESTIVALSKI DAN
Treće takmičarske večeri 13. Pozorišnog festival za decu “ZajeČAR”, na sceni pozorišta “Zoran Radmilović” odigrana je predstava Pozorišta lutaka iz Niša „Nedostajanje“u adaptaciji I režiji Nikole Zavišića.
Ovaj pozorišni komad rađen je po motivima priča holandskog pisca Tona Telehena, koje predstavljaju mudre, duhovite, nežne, osećajne, ljubavne traktate o pravom prijateljstvu, povezanosti, romantičnom pogledu na život i svet, drugačijem posmatranju vremena i života oko nas.
Sve se dešava u izuzetno živahnom i živopisnom carstvu raznih životinja koje sve zajedno žive u šumi i grade u njoj svoje odnose, dele svoje probleme, savladavaju teškoće, zabavljaju se, uče da se druže i vole i provode zajednički svoje vreme.
Za razliku od sveta koji nam sve više (čini se) izmiče ispod prstiju i postaje digitalan i neuhvatljiv, u šumi među prezabavnim svetom životinja Tona Telehena kao da ponovo dobijamo sigurno tle pod nogama i počinjemo da se otvaramo za istinske emocije i šale, na šta smo skoro već svi zaboravili. Njagove priče nas vraćaju u bezbrižnost detinjstva. I smejemo se tome.
U izjavi za pozorišni FB I bilten, glumac Toma Bibić ističe da je jako važno, ne samo stvarati svoj unutrašnji svet, svako od nas to poseduje, mnogo je važnije da sve to negujemo iznova i iznova.
“To radimo jednim lepim radom na sebi kroz literaturu, muziku, pozorište, umetnost koja oplemenjuje, kroz nauku… Ono što je najvažnije, jeste da prenesemo dalje, drugima, našim generacijama, onima koje volimo, onda je tu taj neki pun krug, onda je naša misija negde zaokružena i mislim da je tu suština, oplemeniti sebe jer samo tako možemo oplemenjivati i druge.”
Pored Tome Bibića u predstavi igraju: Teodora Stojković, Mirjana Đorđević, Stanislava Joković i Jovan Živković.
Sutra je na programu predstava pozorišta “Bora Stanković” iz Vranja “Pinokio”. Poslednjeg festivalskog dana, u nedelju 23. aprila predviđen je dupli program.
U 12.00h na festivalskom repertoaru je predstava Udruženja Beo Tim Beograd “Veliki svet male Zoe” dok će u večernjem terminu, u čast nagrađenih, biti izvedena premijera opere za decu ,,Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Večernje predstave počinju u 19 sati.
U okviru pratećeg programa 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČar“, u Pozorišnom muzeju danas je upriličen poučan ali u isto vreme izuzetno zanimljiv, razgovor sa jednim od najproduktivnijih i najčitanijih mladih pisaca na prostoru bivše Jugoslavije Milošem Petkovićem iz Niša, iz čije imresivne biografije izdvajamo:
Miloš Petković rođen je 14. jula 1986. godine u Nišu. Dramski je pisac , strip-scenarista, društveni aktivista, umetnički direktor Festivala fantastike u Nišu i predavač u školama kreativnog pisanja.
Čak sedam romana Miloša Petkovića uvršteno je na spisak izborne lektire Čitalića, kako za osnovnu tako i za srednju školu.
Što se tiče književnosti za decu, Petković je autor sledećih knjiga:Tetralogija „Patuljci i vile“ (1. Proleće, 2. Leto, 3. Jesen, 4. Zima) ,“ Detektivi iz Zoo-vrta“, „ Bajka o Noćurku i Danici“(Književna nagrada „Momčilo Tešić“ kao najbolji roman za decu i mlade u 2022.godini) i „Bili smo zmajevi“
Petković je postao jedini pisac u novijoj istoriji srpske književnosti koji ima 20 objavljenih knjiga sa 35. godina života.
Pozdravljajući prisutne u ime domaćina , istoričarka umetnosti Marija Simonović predstavila je prisutnim osnovcima , srednoškolcima i drugim posetiocima impresivnu piščevu biografiju i pored ostalog rekla:
„Danas, trećeg dana ovog festivala, u okviru pratećeg programa imamo zadovoljstvo da ugostimo pisca koji je za decu počeo da piše iz ljubavi prema sopstvenom detetu. Njagove priče, koje je najpre slušala samo njegova ćerka Nina, kao priče za laku noć, danas deca čitaju kao jedno školsko štivo. Za njega su deca inspiracija ali i ogledalo. Poruka njegovih knjiga je da i u svetu magije o kome on piše ne postoji magija moćnija od ljubavi.“
Pisac je sa publikom razgovarao o Slovenskoj mitologiji o kojoj piše i poklanjao knjige sa posvetom onima koji su znali ili prosto pogodili odgovore na pitanja vezana za našu mitologiju ni stare običaje
„Mislim da je donekle problem kod nas što mnogo znamo o Grčkoj i Nordijskoj mitologoji,zbog popularnosti Holivudskih filmova a da se o našoj mitologiji koja je jedinstvena i koja živi putem običaja koje mi i danas primenjujemo, malo zna.To može da se malo popularizuje preko lepe književnosti, preko žanra koji je i moj žanr a to je epska fanrtastika. Klinci vole i „Gospodara prstenova“ i „Hari Potera“ a ovo je u tom maniru i tom duhu ali sa našim šmekom, da tako kažem“,rekao je Petković i dodao da se raduje što je u Zaječaru jer je na više načina vezan za ovaj grad ,prvenstveno zato što je njegov strip crtač Srđan Todorović odavde kao i Dragan Stokić Rajački.
Moderator i urednik ovog programa je bio urednik izdavačke delatnosti Ustanove Narodno pozorište Timočke krajine-Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ takođe Miloš Petković
DRUGI FESTIVALSKI DAN
Drugog dana 13. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”, u prepunoj sali zaječarskog pozorišta, odigrana je predstava Prvog prigradskog pozorišta “Puls teatar” iz Lazarevca i Centra za kulturu “Veljko Dugošević” iz Kučeva “Srebrni car”, u režiji Davida Alića. U ovoj svevremenskoj, potpuno drugačijoj predstavi u odnosu na one koje su do sada zaječarski mališani imali priliku da vide, akcenat je na mimici i pokretima tela. Glumačka ekipa je sve prisutne večeras odvela na putovanje u davnu prošlost, negde oko samog početka stvaranja, u davno zaboravljen mitološki svet.
Glumica Anu Ćuk, u naslovnoj ulozi devojke Smiljane, najmlađu publiku vratila je u doba slovenske mitologije. U izjavi za pozorišni FB naglasila je da joj uz sjajnu ekipu nije bilo tako teško da igra bez teksta.
“Na samom početku ova predstava je imala tekst, ali radeći dva meseca na njoj, reditelj David Alić doneo je odluku da ipak ostane na mimici i pokretima tela. Predstava je bila pravi izazov za mene. Vraća nas u neko nama strano vreme sa kojim skoro niko od nas nije bio upoznat, tako da je bila prava avantura upoznati se sa raznovrsnim mitološkim bićima, što ste imali prilike da vidite na osnovu zahtevnih kostima. Sam lik Smiljane nosi poruku da se uvek treba žrtvovati za porodicu i nama drage, bitne ljude. Kako bi njena porodica preživela i dobila srebro, silazi u podzemni svet gde pristaje da se uda za Srebrnog kralja.”
Pored Ane Ćuk u predstavi igraju: Jelena Đorđević Mihailov, Jelena Cvijetić, Aleksandar Trmčić, Boba Stojimirović, Lazar Maksić, Uglješa Spasojević i Mihaela Stamenković.
Sutra je na programu predstava Pozorišta lutaka Niš “Nedostajanje”.
U subotu 22. aprila biće odigrana predstava pozorišta “Bora Stanković” iz Vranja “Pinokio”. Poslednjeg festivalskog dana, u nedelju 23. aprila predviđen je dupli program.
U 12.00h na festivalskom repertoaru je predstava Udruženja Beo Tim Beograd “Veliki svet male Zoe” dok će u večernjem terminu, u čast nagrađenih, biti izvedena premijera opere za decu ,,Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Sve večernje predstave počinju u 19 sati.
U okviru pratećeg programa Festivala, sutra u 13.00h, u Pozorišnom muzeju biće priređen susret sa piscem Milošem Petkovićem iz Niša. Ulaz je besplatan.
U okviru 13. Pozorišnog festivala za decu “Zaječar”, u Pozorišnom muzeju priređen je prateći program “Slušamo Malu sirenu, odajemo poštu Andersenu”, u kome je učestvovala glumica zaječarskog teatra Marija Stanković, koja tumači Malu Sirenu u istoimenoj predstavi. Mališani iz Predškolske ustanove “Đulići” uživali su slušajući ovu divnu Andersenovu bajku!
PRVI FESTIVALSKI DAN
Zaječar – dečja pozorišna prestonica Srbije
U prepunoj sali zaječarskog pozorišta večeras je svečano otvoren 13. Pozorišni festival za decu „ZajeČAR“. Pozdravljajući najmlađu publiku i njihove pratioce, Jelena Rajić, glumica Narodnog pozorišta Timočke Krajine “Zoran Radmilović” je pored ostalog pročitala “Dobrodošlicu”, Himnu Pozorišnog festivala za decu, autora Dobrice Erića, jednog od naših najznačajnijih pesnika.
Petodnevnu pozorišnu čaroliju za decu otvorila je predstava “Razmaženi princ” Željka Hubača u režiji Igora Damnjanovića koji potpisuje i scenski pokret. Reč je o zabavnoj, bajkovitoj i poučnoj priči o ljubavi, odrastanju i sazrevanju sa jasnom porukom da nema nepremostivih prepreka ako ste okruženi ljudima koji vas vole i koje volite.
“Deca su sjajno reagovala na predstavu što je glumcima najvažnije”, izjavila je medijima posle predstave Petra Dimitrijević koja tumači ulogu Sare.
“Mi nismo u Zaječaru prvi put, obožavamo kolege iz ovog pozorišta, lepo se družimo i sarađujemo godinama. Pretprošle godine smo učestvovali sa predstavom “Pinokio” i dobili smo i neke nagrade. To pominjem kao lepu stvar ali ne kao najbitniju. Najvažnije je da se deci dopada , da je ostvarena interakcija sa njima da uspemo da prenesemo poruku. A ova predstava šalje poruku pre svega devojčicama da ne moraju da trpe nasilje a to je mnogo bitna tema danas. Pogotovu vršnjačko nasilje. Poruka je takođe da nisu problematične samo porodice nižeg socijalnog ranga već i kraljevska porodica može da izrodi problematično dete. Na kraju ljubav pobeđuje. Ipak je ovo dečija predstava”
Filip Radivojević koji igra princa Mateju kaže da je večeras uživao igrajući za decu na 13.Festivalu pozorišta za decu ZajeČar, kao i ranije
„Meni su dečje predstave omiljene, iako igram u svim predstavama koje su na našem repertoaru. Kad su dečje predstave sa poznatim naslovima tipa „Pinokio“, “Pepeljuga“ ,“Ivica i Marica“,… tu se očekuje puna sala i dobra reakcija dece. Kad su ovakve predstave, koje nisu toliko poznate, još veće je zadovoljstvo i oduševljenje glumaca kada deca to prihvate i onda je zaista uživanje igrati. Dugo igramo ovu predstavu i deca se raduju zajedno sa nama.“
U predstavi „Razmaženi princ“ Narodnog pozorišta Leskovac pored Petre Dimitrijević i Filipa Radivojevića igraju : Ivan Janković, Mina Cocić, Tanja Кrčmarik i Nikola Šćepanović.
Naredna 4 dana publika će biti u prilici da vidi još pet predstava. Sutra je na programu predstava Prvog prigradskog pozorišta Lazarevac “Srebrni car”. Trećeg festivalskog dana, publika će imati priliku da pogleda predstavu Pozorišta lutaka Niš “Nedostajanje”.
U subotu 22. aprila biće odigrana predstava pozorišta “Bora Stanković” iz Vranja “Pinokio”. Poslednjeg festivalskog dana, u nedelju 23. aprila predviđen je dupli program.
U 12.00h na festivalskom repertoaru je predstava Udruženja Beo Tim Beograd “Veliki svet male Zoe” dok će u večernjem terminu, u čast nagrađenih, biti izvedena premijera opere za decu ,,Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu „Zoran Radmilović“ iz Zaječara i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Sve večernje predstave počinju u 19 sati.
U okviru Festivala, sutra će, u 11.00h u Pozorišnom muzeju biti priređen prateći program “Slušamo Malu sirenu, odajemo poštu Andersenu”, u kome će učestvovati glumica zaječarskog teatra Marija Stanković.
U petak 21. aprila u 13.00h, u Pozorišnom muzeju biće priređen susret sa piscem Milošem Petkovićem iz Niša. Ulaz za ove programe je besplatan.
Najbolju predstavu fetivala, najboljeg glumca i najbolju glumicu izabraće tročlani žiri u sastavu: Branislav Nedić, predsednik, Biljana Glišić, član i Jelena Ciganović, član. I ove godine biće proglašena najbolja predstava po izboru publike koja svake večeri ocenjuje predstave od 1 do 10.