26.4.2024.
Svečanom dodelom nagrada dobitnicima i izvođenjem predstave za decu zaječarskog teatra „Pepeljuga“,u čast nagrađenih, spuštena je zavesa na 14. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“.
Stručni žiri 14. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, u sastavu: dramaturg Željko Hubač, predsednik, glumica Nataša Petrović, član i glumac Miloš Tanasković, član, nakon odgledanih 5 predstava u
takmičarskom delu Festivala, doneo je odluku da predstavu „Igraj se sa mnom” Dečjeg pozorišta iz Subotice proglasi za najbolju na Festivalu. U obrazloženju žirija se kaže:
„Izuzetno maštovit rediteljski postupak omogućio je glumcima prostor za scensku igru koja se zasniva na nizu pozorišnih veština koje su oni plasirali publici na efektan način.”
Žiri je odlučio da nagradu za najbolju glumicu 14. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, dodeli Blanki Horvat za ulogu Majstora u predstavi „Igraj se sa mnom” Dečijeg pozorišta iz Subotice.
„U pitanju je darovita mlada glumica snažne scenke ekspresije koja pleni u svakom segmentu glumačke veštine.”
Priznanje je uručio predsednik žirija Željko Hubač
Za najboljeg glumca 14. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, žiri je proglasio Čabu Benca Kemiveša za ulogu Majstora u predstavi „Igraj se sa mnom” Dečjeg pozorišta iz Subotice.
„ Čaba Bence Kemiveš je glumac snažne energije i moćne scenske sugestivnosti koju ume da plasira na rafiniran način.”
Žiri je doneo odluku da Specijalnu glumačku nagradu dodeli Bojani Đurašković za ulogu Pinokija u istoimenoj predstavi Pozorišta Pan teatar iz Beograda.
„ Zreli glumački izraz uspela je da uskladi sa zahtevnim scenskim pokretom, a da ne izgubi šarmantnu ekspresivnost kojom ovaj lik inspiriše decu već godinama.”
Najviše glasova publike dobila predstava “Maštošumke pitalice” po tekstu i u režiji Monike Romić, u produkciji MoniCard Beograd, 9,81. Moniki Romić nagradu je uručila Nataša Petrović, umetnički rukovodilac Narodnog pozorišta Timočke Krajine “Zoran Radmilović”.
U čast nagrađenih izvedena je premijera predstave Narodnog pozorište Timočke Krajine „Zoran Radmilović“ Zaječar „PEPELJUGA“ u adaptaciji i režiji Olivere Viktorović.
Mališani i njihovi pratioci uživali su u pozorišnom komadu koji je, kao i sama bajka , priča o vrlinama i patnjama Pepeljuge, kao i o neprijateljstvu i ljubomori njenih sestara.
Pepeljuga je bajka poznatog svetskog pisca Šarla Peroa i napisana je u sedamnaestom veku, ističe rediteljka Olivera Viktorović
„Bajke Šarla Peroa (Crvenkapa, Mačak u čizmama, Lepotica i Zver..) su značajno uticale na dalju svetsku književnost za decu i to kod najslavnijih svetskih autora dečijih bajki (Andersen, braća Grim). Bajka
Pepeljuga je poslužila mnogim svetskim piscima kao inspiracija pa je kao i njegove druge bajke nanovo pripovedana sa malim izmenama. Pepeljuga je dobra, iskrena, skromna devojka puna vrlina i empatije. Ona svoju dobrotu ne gubi čak ni nakon svega što joj priređuju dve zle polusestre. Sve podnosi strpljivo i pognute glave ali naravno sanja o boljem životu i princu u koga će se zaljubiti. Njena dobrota i vrlina budu nagrađene dobija pravu ljubav i život o kome je sanjala. Predstava je, kao i sama bajka, priča o vrlinama, patnjama Pepeljuge i neprijateljstvu i ljubomori njenih sestara.
Tu su i veseli , dobronamerni Kralj koji želi unučiće i njegov sinlepi i romantični princ koji pristaje na brak samo samo ako se zaljubi. Važno mesto u predstavi zauzimaju i songovi koji na adekvatan način predstavljaju likove Ova priča je osvojila mnoge generacije i
iz nje svako može da nauči kako će poniženo biće ipak da se uzdigne i pobedi, kao i da lepota i vrlina moraju da budu ne samo prepoznate već i nagrađene.
Smatram da je bajka vrlo važna za odrastanje i vaspitanje dece. U bajkama se veliča dobro a kažnjava zlo, dakle bajke uče decu tome šta su stvarne vrednosti. Zato su bajke važne i svevremenske”, kaže rediteljka predstave.
Scenografiju potpisuje Mirko Stokić, kostim Gorica Ilić, dizajn zvuka Dušan Purešić, a muziku PAN teatar. Gitarska interpretacija Nikola Milošević.
IGRAJU:
Pepeljuga: Marija Stanković
Princ: Branislav Mijatović
Kralj i starac: Ivan Ninčić
1 sestra: Viktorija Arsić
2 sestra: Teodora Stojković
U realizaciji predstave još učestvuju: Majstori tona i svetla: Stevan Đorđević, Dragan Marković i David Nedeljković, sufler/inspicijent Danica Ilić, šminkerka Aleksandra Marković, garderoberka Mirjana
Stanojević, šef tehnike Željko Šoršokanović, šef scene Boban Simonović , kao i tehnička ekipa koju čine: Zlatko Golubović, Ivica Marković i Bora Bogdanović. Organizator je Jelena Ciganović, a fotograf Vuk Karabašević
Iako nije u konkurenciji za nagrade, publika je ocenjivala i predstavu zaječarskog teatra, „PEPELJUGA“ je dobila najvišu ocenu 9,9.
.
U zaječarskom teatru večeras je potpisan protokol o saradnji između Ustanove Narodno pozorište Timočke Krajine-Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ i Ustanove u kulturi „Srpski dom“ u Vukovaru, u Republici Hrvatskoj. Potpisnici protokola su direktori 2 ustanove: Vladimir Đuričić i Nebojša Vidović.
Predstavljajući „Srpski dom“ direktor Vidović je istakao da je to pravno najmlađa, ali formalno jedna od najstarijih i najvažnijih ustanova koje se bave kulturom, društvenim i političkim radom srpske zajednice. Uskoro će proslaviti 120 godina, što govori o kontinuitetu postojanja i rada srpske zajednice u Vukovaru. „Srpski dom“ ima čitav niz interesantnih programskih aktivnosti: od pozorišta, koncerata, stručnih skupova, seminara i zato veruju da će sa ustanovom „Zoran Radmilović“ ostvariti kvalitetnu saradnju.
U delegaciji iz Vukovara u Zaječaru su i predsednik Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić, i zamenik gradonačelnika Vukovara iz redova srpske zajednice Srđan Kolar.
Zajedničko veće opština Vukovar je institucija koja je osnovana 1997 godine i koja vodi računa o obrazovnoj i kulturnoj autonomiji Srba na području Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema. Suosnivači su Ustanove u kulturi „Srpski dom“ i osnivači Srpskog kulturnog centra. Raduju se boravku u Zaječaru i otvaranju novih vrata za povezivanje sa matičnom zemljom Srbijom.
Zamenik gradonačenika Vukovara Srđan Kolar zahvalio je na prelepom dočeku. Kao zamenik gradonačenika iz reda srpskog naroda u Vukovaru gde živi blizu 10.000 Srba, izabran je po posebnom propisu gde ga biraju samo Srbi. Ima legitimitet da zastupa srpski narod i često je u ovakvim situacijama da bude most sa matičnom zemljom.
Direktor zaječarskog teatra je poručio gostima iz Vukovara da je Zaječar od sada i njihov grad u kome treba da se osećaju kao kod kuće. Istakao je da imaju dobre programe koje će ponuditi našem gradu, i izrazio uverenje da je ovo početak divne i plodne saradnje ustanova kulture Zaječara i Vukovara.
.
U okviru pratećeg programa 14. dečijeg festivala ” ZajeČAR”, danas je u Pozorišnom muzeju predstavljena priča za decu o Nikoli Tesli, “Elektromačak”, o kojoj su govorili profesor Velimir Abramović i glumac Fuad Tabučić.
Ova priča je zapravo integralni tekst pisma koje je Nikola Tesla 1939. godine napisao devojčici Poli Fotić, ćerki Konstantina Fotića, tadašnjeg poslanika a kasnije i prvog ambasadora Jugoslavije u SAD-u, koji je dve godine ranije Tesli uručio Orden belog orla Kraljevine Jugoslavije.
U pismu, koje je objavljeno kako na engleskom tako i na srpskom jeziku, već ostareli Tesla sa setom se seća svog detinjstva u ličkom selu Smiljanu, a posebno epizode u kojoj se, posredstvom svog najboljeg prijatelja mačka, na fascinantan način prvi put susreo sa elektricitetom, što je uticalo na čitav njegov budući život.
.
25.4.2024.
Pozorište lutaka iz Niša, pete festivalske večeri, nastupilo je sa predstavom “Bajka o ribaru i ribici”, za koju je dramatizaciju priredila Nina Pavlović, režija Vjera Vidov.
Namlađa publika, uživala je u lutkama i poznatoj priči, u kojoj zlatna ribica ispunjava sve želje.
Ovo je poslednja predstava u takmičarskoj konkurenciji.
Stručni žiri u sastavu: dramaturg Željko Hubač, predsednik i glumci Nataša Petrović i Miloš Tanasković, članovi žirija, izabraće najbolju predstavu, najboljeg glumca i najbolju glumicu 14. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”. Biće proglašena i najbolja predstava po izboru publike, koja svake večeri ocenjuje pozorišne komade od 1 do 10.
U čast nagrađenih, sutra će biti izvedena premijera predstave zaječarskog teatra „Pepeljuga”, u adaptaciji i režiji Olivere Viktorović.
.
24.4.2024.
Na pozorišnom festivalu za decu “ZajeČAR” još jedna teatarska poslastica: “Maštošumske pitalice” – produkcija MoniCart iz Beograda. Po tekstu Slavice Ljujić predstavu je režirala Monika Romić.
U ovoj neverovatnoj avanturi, nošenoj krilima mašte, muzike i dečije razigranosti dobro pobeđuje zlo zahvaljujući znanju, jer “Znanje je moć”.
Večeras, pretposlednjeg dana dečijeg festivala, gostuje pozorište lutaka iz Niša sa predstavom “Bajka o ribaru i ribici”. Ovo je poslednja predstava u takmičarskoj konkurenciji.
Stručni žiri u sastavu: dramaturg Željko Hubač, predsednik i glumci Nataša Petrović i Miloš Tanasković, članovi žirija, izabraće najbolju predstavu, najboljeg glumca i najbolju glumicu 14. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”. Biće proglašena i najbolja predstava po izboru publike, koja svake večeri ocenjuje pozorišne komade od 1 do 10.
U čast nagrađenih, sutra će biti izvedena premijera predstave zaječarskog teatra „Pepeljuga”, u adaptaciji i režiji Olivere Viktorović.
.
U okviru pratećeg programa 14. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”, u Pozorišnom muzeju u Zaječaru, danas je u neformalnoj, opuštenoj, gotovo porodičnoj atmosferi predstavljena edicija “Porodično blago” autorki Danice Karić Stojilković i Olje Petrović, izdavačke kuće “Fondacije Braća Кarić”.
Prisutne je na početku pozdravio direktor zaječarskog teatra i najavio još neke zanimljive projekte sa ovom Fondacijom,podsetivši da je sinoć potpisan i protokol o saradnji.
Dok su se deca zabavljala crtajući i pišući neke svoje priče autorka Danica Karić Stojiljković objasnila je da su prve knjige iz ove edicije “Ja sam najbolji stariji brat na svetu” i “Ja sam najbolja starija sestra na svetu”,gde deca i roditelji dobijaju razne zadatke vezano za bebu i posle godinu dana starije dete diplomu najboljeg ,a kasnije i ostale, nastale kao spoj psihološke prakse i posvećenog roditeljstva.
“Tražila sam od Olje, koja je dečji psiholog, da mi da neku literaturu koja bi pomogla mojoj kumi da njeno dete prihvati novopridošlu bebu na najbolji način.Pošto nije imala šta da preporuči odlučile smo da mi napišemo i tako su nastale prve knjige iz ove edicije sa dvadesetak naslova,”rekla je autorka.
Reč je o knjigama namenjenim najmlađima, kako bi samostalno ili sa svojim bakama, dekama, ujacima, tetkama, zabeležili uspomene i najlepše zajedničke trenutke,ali ima i onih koje mališane upoznaju sa običajima vezanim za kućnu slavu ili porodične praznike poput Božića i Uskrsa a tu je knjiga iznenađenja za tetku.
Psiholog Aleksandar Stevanović istakao je važnost ovakvih knjiga za funkcionalnu i zdravu porodicu kao stub zdravog društva u celini.
Promociji edicije „Porodično blago“ prisustvovali su i Bogoljub Karić i Milanka Karić,osnivači Fondacije „Braća Karić“ .
.
23.4.2024.
“Maša i medved”, predstava Državnog lutkarskog pozorišta iz Vidina, oduševila je namlađu publiku, treće festivalske večeri.
Muzičko-lutkarska bajka, zaokupila je dečiju pažnju i na zabavan način im pokazala da se isplati biti hrabar.
U priči, šumsko prostranstvo privlači devojčicu, iako su je upozoravali da je opasno da ide sama. Na tom putu, ona sreće medveda i tu nastaje zaplet. Ipak devojčica uspeva da se sprijatelji sa njim i on postaje njen saveznik.
Komad “Maša i Medved” , nastao je prema motivima ruske bajke, u dramatizaciji Maje Dimitrove, režija Dimitar Dimitrov.
Sutra uveče, na programu 14. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR” je komad “Maštošumske pitalice” , iz Beograda.
.
U foajeu zaječarskog teatra potpisan je Protokol o saradnji Ustanove Narodno pozorište Timočke Krajine-Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ sa Fondacijom „Braća Karić“ iz Beograda, kako bi se dosadašnja saradnja podigla na viši nivo. Protokol su potpisali direktor Pozorišta Vladimir Đuričić i predsednica Fondacije Danica Karić.
Đuričić je najavio da će sutra u Pozorišnom muzeju u 13.00h biti održana promocija edicije „Porodično blago“, koja je deo izdavačke delatnosti Fondacije „Braća Karić“.
Takođe, u narednom periodu, planirana je i izložba slika kao i koncert Danice Karić.
Predsednica Fondacije „Braća Karić“ Danica Karić je pohvalila zaječarski teatar zbog profesionalizma i izrazila zadovoljstvo što će se zaječarskoj publici predstaviti kao umetnica. Istakla je da Fondacija čiji su osnivači Bogoljub i Milanka Karić, uspešno radi već 45 godina i prepoznatljiva je po humanitarnom radu.
Večeras je u foajeu Pozorišta otvorena i prodajna izložba knjiga za decu iz edicije „Porodično blago“, izdavačke kuće Fondacija „Braća Karić“.
.
22.4.2024.
Druge festivalske večeri, na 14. Pozorišnom festivalu za decu “ZajeČAR”, namladja publika sa radošću je pratila predstavu Dečijeg pozorišta iz Subotice, “Igraj se sa mnom”, autora i reditelja Andreja Boke. Autorski rad potpisuju i Olah Tamaš i Marta Bereš.
Prema rečima reditelja: “U želji da svojoj deci sve obezbede, roditelji ponekad zaborave da im daju ono što je najpotrebnije, svoju pažnju i vreme. Ova predstava je mali podsetnik i poziv na igru”.
Sutra uveče, Državno lutkarsko pozorište iz Vidina, izvešće predstavu “Maša i medved”.
.
Publici u Pozorišnom muzeju u Zaječaru, predstavljena je večeras knjiga “Testament Tesla”, profesora dr Velimira Abramovića, jednog od naših najboljih poznavalaca Teslinog dela.
Prema rečima samog autora,Tesla je genije koji traje i čije vreme tek dolazi. U knjizi osvetljava njegovo unutrašnje biće, njegovu dušu, savremenike i istorijske okolnosti. Autor podseća na tezu da je Tesla čak pola veka bio u stanju povišene svesti i sposoban da napravi čak 17 patenata u jednoj nedelji.
.
U okviru pratećeg programa 14. Pozorišnog festivala za decu, ” ZajeČAR”, u prepunoj sali Centra za kulturu , danas je održana predstava za decu ” Ružno pače”, Kruševačkog pozorišta.
Autor ove nove književne verzije, Nataša Ilić, na poetsko duhovit način u lutkarskoj formi, pokreće temu različitosti i netolerancije, potrebe za prihvatanjem, sa nadom koju nosi ova priča da lepota leži u srcu i ljudskoj osetljivosti.
.
21.4.2024.
U prepunoj sali zaječarskog teatra večeras je počeo 14. Pozorišni festival za decu “ZajeČAR”.
Mališanima su poželeli DOBRODOŠLICU istoimenom himnom Festivala, autora Dobrice Erića, glumci Pozorišta Teodora Stojković i Ivan Ninčić.
Festival je otvorila predstava “Pinokio”, Pan teatra iz Beograda, prema tekstu i u režiji Miodraga Milovančeva.
Komad je priređen kao scenska adaptacija istoimene Kolodijeve bajke. U priči, drveni lutak od komada drveta koje se smeje i plače, postaje dečak. On kroz razna životna iskušenja koja ga prate uči razliku između dobra i zla.
Dečiji pozorišni festival traje do 26. aprila a namlađa publika videće najbolje predstave profesionalnih pozorišta za decu iz Srbije i Bugarske.
Stručni žiri u sastavu: dramaturg Željko Hubač, predsednik, glumci Nataša Petrović i Miloš Tanasković, članovi žirija, izabraće najbolju predstavu, najboljeg glumca i najbolju glumicu 14. Pozorišnog festivala za decu “ZajeČAR”.
Pored stručnog žirija i publika će birati najbolju predstavu Festivala koji će obeležiti i bogat prateći program.
Sutra uveče u 19 sati nastupa Dečije pozorište iz Subotice, sa komadom “Igraj se sa mnom” u režiji Andreja Boke.
.
U okviru pratećeg programa 14. Pozorišnog festivala za decu ” ZajeČAR”, u holu zaječarskog teatra otvorena je izložba lutaka Državnog lutkarskog pozorišta iz Vidina kao i prodajna izložba knjiga za decu, Pokretne knjižare “Dobro drvo “, koja će biti izložena svih pet dana.
Pozdravljajući najmlađu publiku i njihove pratioce Vladimir Đuričić direktor ustanove Narodnog pozorišta Timočke Krajine – Centra za kulturu “Zoran Radmilović “, je pored ostalog istakao značaj dečijeg festivala kao i da će publika ove godine videti najbolje predstave za decu iz ovogodišnje produkcije profesionalnih pozorišta Srbije i Bugarske.
O Državnom lutkarskom pozorištu iz Vidina koje postoji već 50 godina i o izloženim lutkama govorila je i Povlinka Poli Trifonova, direktorka ovog bugarskog pozorišta.
.